10 Nisan 2013 Çarşamba

GO OYUNU ÜZERİNDEN DÜNYAYI VE MEMLEKETİ KURTARMAK
Hep söylerim ne varsa çekiklerde var diye. Dünyanın ve özellikle bugünlerde memleketin durumunu arpacı kumrusu gibi düşünüp dururum. Efsaneye göre Yusuf ismindeki kardeşini arayan bir kız kumruya dönüşmüş, o gün bugün 'Yusuf, Yusuf ' diye kardeşini ararmış. Bir yandan arpacı kumrusu gibi düşünürken yusuf yusuf hallerimizin müsebbibi elbette güzel kumru kuşu değil. Ata
ların söylediği herşeyde de bir hikmet var. 'Ah yerde kalmaz' sözü hep kendi kendini doğrulayan bir önerme adeta. Şu an insanlığın ne kadar sorunu varsa geçmişte yapılan hataların karşılarına bir bir dikilmesi.

Muriel Barbery 'nin 'Kirpinin Zarafeti' kitabını okurken tüm düşüncelerimin çekiklerin icadı bir oyun üzerinden küçük bir özeti çıktı karşıma. Go oyunu !

"Satrançda yenmek için öldürmek gerek, Go'da yaşamak için inşa etmek gerek. Oyunun hedefi ötekini yemek değil, daha büyük bir alan inşa etmektir. Mücadele evreleri olabilir, ama bunlar amacın, yani kendi topraklarını yaşatmanın hizmetindeki araçlar. Go oyununun en güzel yanlarından biri, kazanmak için yaşamak gerektiğinin kanıtlanmış olması. En açgözlü olan oyunu kaybeder. İncelikli bir denge oyunu, ötekini ezmeden avantaj sağlamak gerekiyor. Sonuç olarak, yaşam ya da ölüm iyi ya da kötü inşa edilmiş bir yapının sonucu.Yaşaman ve ölmen bir sonuçtur. Bu bir Go atasözü ve yaşam atasözü. Yaşamak, ölmek: Bunlar inşa edilmiş olanın sonuçları. Önemli olan iyi inşa etmek."

Ben de yeni bir amaç edindim. Go öğrenmek !!

2 yorum:

  1. Merhaba, çok güzel bir yazı olmuş. İzninizle sitemizde paylaşmak isterim kaynak göstererek.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Beğendiğinize sevindim. Sitenizde paylaşabilirsiniz,buraya da linki koyarsanız biz de görürüz. İyi günler.

      Sil