15 Kasım 2012 Perşembe

VERONİCA'YA MEKTUP VI

Sevgili dostum Veronica,

Günler ard arda ilerlerken kendimizi boya, badana, tadilat gibi işlerin ortasında buluverdik. Bilirsin bu işleri oldum olası sevmem, her aşamasında birşeyler ters gittikçe (ki her zaman ters giden birşeyler olur) gerginlik yaşarım. Daha doğrusu yaşardım. Artık tüm bu tadilat işlerini hayatın devamlılığı olarak algılıyorum. Bir nevi yenilenme, canlanma. Şimdi benim için angaryalıktan çıktı hatta büsbütün sever oldum bu harala güreleyi.

Kendini ruhsal ve fiziksel olarak 'gitmelere' alıştırdığını yazmışsın. Ben de söz verdiğim gibi sana şehirlerin şehrini anlatayım yavaş, yavaş. Elbette Eyfel kulesi falan diye başlamayacağım. İstemediğin kadar karşına çıkacak zaten metal beyefendi . Şimdilerde akşamları saat başı yanıp sönen ışıklar içinde yani gündüz görmesen gece mutlaka gösterir o kendini sana.

Ben bu şehirde en çok sokakları sevdim. Anlatmayı bir türlü beceremediğim, tarif edecek sıfat bulmakta zorlandığım son derece kendine özgü, mistik bir hava var bu sokaklarda. Sanırım bende ve pek çok kişide bağımlılık yapan işte bu anlatılamayan. Şair: 'İçkiye benzer birşey var bu havalarda' demiş ya ben de bu sokaklar için benzer şeyler hissediyorum 'sarhoş ediyor insanı, sarhoş'. Sözün kısası, sana şiddetle yürümeni öneriyorum sevgili dostum, uzun uzun yürü. Yürüdükçe önünde aniden ne güzellikler belirecek şaşacaksın, ilmek, ilmek işlenmiş çünkü bu şehir.
Benim en sevdiğim sokaklardan biri 5. bölgedeki Rue Mouffetard'dır. Eğer Krzysztof Kieslowski'nin 'Trois Couleurs' film üçlemesinden 'Mavi' yi izlediysen (ne güzel filmdir o)  bol bol ve uzun uzun gösterir bu sokağı. Kafelerle, güzel küçük restoranlarla ve insanlarla dolu, nabız gibi atan, sevimli ve hayat dolu bir sokaktır. Bir sene yeniyıla bu sokakta küçük bir restoranda girmiştim, Rue Mouffetard, mübalağa edilmemiş ışıklandırmaları ve sade süslemeleri ile yeni yılda da çok güzeldi.
Hemingway, Rue Cardinale Lemoine'da bir apartmanda yaşarlarken bu sokaktan alışveriş yaparmış.'A moveable Feast' kitabında ' bu mükemmel, kalabalık pazar sokağı Place Contrescarpe'a kadar sürüklenir' diye bahseder. Amelie'nin de burada alışveriş ettiğini turistik bir not olarak ekleyip mektubumu bitiriyorum.

Git ve kendi gözlerinle gör. İnan.

Hamiş: Bu sefer gönderdiğim fotoğrafları ben çekmedim.

E.

2 yorum: