27 Kasım 2012 Salı

KAFAMIN İÇİNDE BİTMEYEN SENFONİ

Yedi yıl  önce bir gece uyumaya çalışırken rüzgar sesi gibi bir uğultu fark ettim. Bu uğultu her gece devam etmeye başlayınca hayli bilge bir edayla aparmanın su borularında bir problem olduğuna kanaat getirdim, çünkü duyduğum ses tam da böyle birşeydi. Sonradan bana hep çok komik geldi ama insan duyduğu bir sesin başının içinden gelebileceğine ihtimal vermiyor. Bir gece banyoda sessizlikte gene aynı uğultuyu duyunca kavradım, ses borularda falan değildi, ses benimle birlikte geliyordu, kafamın içindeydi. Tinnitus, kulak çınlaması tanısı kondu. 'Tıp artık çok ilerledi.' klişesinin çuvalladığı durumlardan biri... Evet, robotik cerrahi bile var artık ama kulak çınlamasına yapılacak birşey yok.

Gün içinde etrafda pek çok ses olduğu için çok nadir duyuyordum sesi ama geceleri yatınca sessizlikte çok rahatsız edici. Tam bugünlerde bir arkadaşım  'çınlasın dursun, n'olucak ' dedi, söylemesi kolay uygulaması çok zor, en azından o günlerde öyleydi. Aynı yıl Paris'de çok çok sessiz bir stüdyoda yaşamaya başladım.Çınlama gündüz de fark ediliyordu artık. İnternette tinnitus gruplarını takip ediyordum ve anladım ki bu gruplar moralinin daha da bozulmasına neden olabiliyor. Ben odaklandıkça ses daha tahammül edilmez oldu, artık geceleri uyuyamıyordum. Sabah 6'ya doğru uykusuzluğa daha fazla dayanamayıp zar zor dalıp günün anlamsız bir saatinde uyanıyordum. Günler geceye, geceler günlere karıştı. Ben artık sessiz bir ortamda bir daha tam sessiz kalamayacağımdan korkar olmuştum. Mutlak sukuneti şiddetle özlüyordum.

Sonra ne oldu? Kabullendim. Bu sese direnmeyi bıraktım, artık ondan kurtulmak için çareler, tedaviler aramıyordum. Tinnitus gruplarından çıktım. Kafamın içindeki sesi kabullendikçe ona daha az odaklanmaya başladım ve hatta bir süre sonra onu yok saymaya başladım. Uykularım düzene girdi, moralim düzeldi, normal hayat ritmime döndüm. Yedi yıldır çınlama devam ediyor, hala 'mutlak sukunet'i özlüyorum ve içimde bir his bir gün olabileceğini söylüyor. Şimdi 'Çınlasın dursun.' diyen arkadaşımı anlayabiliyorum, çınlayıp duruyor, aldırmıyorum, kulaklarımda bitmeyen senfoni ile yaşıyorum.

Gelelim ne öğrendiğime..Benim tinnitus sorunsalıma karşı geliştirdiğim 'yok sayma' stratejim aslında 'sorun' olarak addedilen pek çok duruma uygulanabilir. Odaklanırsan büyür. Herşeyi denedin değişmiyorsa, düzelmiyorsa bırak gitsin. Kolay mı? Söylemesi kolay, uygulaması imkansız değil, gördüm.









Hiç yorum yok:

Yorum Gönder