24 Şubat 2011 Perşembe

HAYAL TAMİRCİSİ

İnsanoğlu bir acayip. O kadar çok duygu yaşıyor ve hissediyoruz ki. Ara sıra düşünüyorum duygular nasıl isimlendirilmiş diye. Etimolojik araştırmalar ne der bilmem ama bir nesneye ad vermekten çok daha karmaşık bir süreç olsa gerek. İsim konulmayı bekleyen, tanımlanmamış bir yığın duygu var. Hiç boş durmuyoruz ki, her saniye kıpırdanıyor yüreklerimiz. Stabil de değil duygular, sürekli değişiyor, sürekli yeni isimler koyma ihtiyacı hasıl oluyor. Birbirinin içinde, yumak yumak dolanmış duyguları çözmek, birbirinden ayırmak ayrı bir meziyet.

Bana göre tanımlanmış ve isim almış duygulardan o hissiyatı en iyi ifade eden kelime 'hayalkırıklığı'dır. Romantik bir yanı vardır bu kelimenin. Birine 'beni hayalkırıklığına uğrattın' diye yapılan serzenişde aslında çok insani bir yan vardır. Bu ' seninle ilgili bir hayalim vardı' demekdir. 'Hayal kurdum, bir dilek tuttum.' demektir. 'Seni seçtim, seni değerli buldum.' demektir. Vaziyet, hayalkırıklığı yaratan insan için daha acıklı bence. Bir hayali kırmak, zarar vermek sanki binbir emekle yapılan bir heykeli yere atmak, bir ressamın resmini yırtmak gibi. Hayaller sanat eseri gibi kıymetli, zaten sanat da hayalden ilham almıyor mu?

Neticeyi kelam, hayal kırmak hayal kırıklıkları biriktirmekden daha zor zanaat. Hayalleri olanlara ne mutlu..Üzülmeyin kırılırsa onarırsınız. Her iyi hayalperest aynı zamanda iyi bir tamircidir. Yok onarılmıyorsa hayale de, hayali kurana ve kırana da çok yazık olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder